Микроскоп Levenhuk Rainbow 2L/D2L


Карактеристики:

 • Биолошки микроскоп со зголемување 40-400x
 • Достапно во пет светли бои
 • Цврсто и лесно пластично тело
 • Горни и долни системи за осветлување на ЛЕД

 

4.990 ден

Споредба

Микроскопот Levenhuk Rainbow 2L/D2L е најлесниот начин да се направи процесот на учење навистина забавен. Со овој микроскоп, децата можат детално да учат домашни растенија, да откријат што живее во капка вода и да дознаат по што се разликуваат хартиени банкноти од лист хартија, како и многу други интересни работи. Микроскопот се добива со сè што е потребно за да се спроведат првите биолошки експерименти. Светлиот и стилски дизајн на овој модел ќе додаде повеќе бои во внатрешноста на детската соба. Но, уште поважно – тоа нема да биде само детал за внатрешноста, туку омилена алатка за учење и забава.

 • Високо квалитетна оптика

Оптичките елементи се изработени од специјално исклучително проирно стакло. За појасни и поостри слики, леќите се обложени со неколку слоеви на антирефлектирачки слој. Трите леќи испорачани со овој модел обезбедуваат опсег на зголемување од 40-400x. Сè што треба да направите за да го промените зголемувањето е да го свртите бедемот

Како и повеќето биолошки микроскопи на почетно ниво, микроскопот „ Levenhuk Rainbow 2L Azure “ е совршен за набудување на про транспарентни примероци – можете да испитате, на пример, тенок дел од домашно растение или екстремитет на домашна мува. За да започнете со набудување, ставете го примерокот на слајдот на микроскопот, прицврстете го со стегите на слајдот и вклучете го долниот сноп. Но, тоа не е сè! Благодарение на горенаведениот извор на светлина, можете да набудувате и матни предмети, како што се монети и ткаенини. Микроскопот е погоден и за набудување на про траsирна шема – само вклучете ги двете светла. Осветленоста на осветлувањето лесно се прилагодува, што ви овозможува да го прилагодите оптималното ниво на осветлување за секој од примероците.

 • Ергономски дизајн

Телото на микроскопот е изработено од пластика и во исто време е доста силно, но исто така тежи и помалку од металното тело, што го прави микроскопот лесен за транспорт. За дополнителна удобност при набудувањата, главата на микроскопот е навалена на 45 °. Уредот може да се напојува со електричен штекер (погодно дома и на училиште) или со батерии (одлично за набудувања на отворено).

Внимание: Погледнете ја табелата за технички спецификации за правилен напон во мрежата и никогаш не обидувајте се да поврзете уред од 110 V со излезен приклучок 220 V и обратно без да користите конвертор. Запомнете дека напонот во мрежата во САД и Канада е 110 V и 220-240 V во повеќето европски земји.

 • Забавни експерименти

Микроскопот доаѓа со комплет за експерименти Levenhuk K50, кој вклучува сè што ви треба за да извршите интересни експерименти со микроскоп. Можете да започнете со набудување на подготвените примероци доставени во сетот, а потоа да преминете кон создавање на свои микроскопски примероци со испорачаните инструменти! Водичот за бои вклучен во комплетот ќе ви помогне во ова. Упатството вклучува информации за конструкцијата на микроскопот, корисни совети и описи на експериментите.

 

 • Микроскоп
 • Леќи: 4x, 10x и 40x
 • Окуларот: WF10x
 • Предметна табела со клипови
 • Дијафрагма на дискови
 • Контензатор
 • Вграден горниот и долниот LED модул за осветлување
 • Адаптер за наизменична струја
 • 3 батерии со големина АА
 • Сет експерименти Левенхук К50
 • Упатство за употреба и доживотна гаранција

 

Сетот експеримент Левенхук К50 вклучува:

 • Водич „Атрактивен микроскоп. Истражување на микрокосмос
 • Пинцети
 • Фарма за артемија (морски ракчиња или мајмуни)
 • Микрототом
 • Шише со квасец
 • Шише со смола
 • Шише со морска сол
 • Шише со морски ракчиња
 • 5 подготвени за употреба примерок
 • 5 чисти слајдови
 • Капчка
 • Навлака за прашина