Микроскоп Levehnuk Rainbow 2L PLUS


Карактеристики:

 

 • Биолошки микроскоп со зголемување 64–640х
 • Достапно во пет светли бои
 • Цврсто и издржливо куќиште направено од метал
 • Горни и долни системи за осветлување на ЛЕД
 • Вклучен е експеримент

6.800 ден

Споредба

Светлиот и стилски микроскоп Rainbow 2L PLUS е логично продолжение на серијата Levenhuk Rainbow 2L. Новите микроскопи ги комбинираат сите предности на претходната линија со нови удобни карактеристики. Овие микроскопи се опремени со два системи за осветлување – тоа значи дека може да се забележат про транспирирани, природни и неприродни примероци.Секој модел вклучува комплет за експерименти Левенхук К50 – овој комплет ќе им помогне на младите истражувачи во нивните први соло експерименти и истражувања. Главната разлика со новите микроскопи е нивната подобрена оптика. Тие нудат поголемо зголемување (до 640x) и може да се користат за сериозни истражувања од студенти по биологија. Сите микроскопи се опремени со леќа оптоварена со пролет – неговиот дизајн штити од оштетување, дури и ако леќата го допре примерокот при прилагодување на фокусот.

Микроскопите Levenhuk Rainbow 2L PLUS имаат сигурни метални куќишта – тие се познати по долгиот работен век, дури и кога се користат многу на универзитетите или лабораториите. И, се разбира, мора да го споменеме нивниот модерен дизајн и пет светли бои на телото – еден од овие прекрасни микроскопи ќе изгледа многу добро во собата на вашето дете или на вашата работна маса.

Светот околу нас е полн со неверојатни работи, но некои од нив за жал се невидливи за човечкото око. За да ги видите сите чуда на микрокосмосот, ќе ви треба добар уред за набудување, а Levenhuk Rainbow 2L PLUS Месечината е совршен за целта! Микроскопот има широк опсег на зголемување од 64x до 640x. Овој уред ви овозможува да испитувате растенија и инсекти, да ги следите микроорганизмите, како и да проверувате монети за гребнатини кои не се видливи со голо око и многу повеќе. Комплетот вклучува сè што ви треба за вовед во микросветот. Микроскопот Levenhuk Rainbow 2L PLUS е идеален избор за љубопутни студенти по биологија.

 

 • Високо квалитетна оптика

Оптичките елементи се изработени од исклучително про transparentирно стакло – оваа оптика овозможува да се минимизира изобличувањето на сликата. Специјалното повеќеслојно обложување на леќите го зголемува процентот на пренесена светлина. Благодарение на висококвалитетната оптика, сликите се секогаш јасни и контрастни – ќе ги видите сите најмали детали од изучениот примерок.

Микроскопот е опремен со три леќи со зголемување, 64x, 160x и 640x. Објективот со зголемување од 40xs има посебен механизам за пролет – дури и ако некој од почетниците случајно го допре примерокот со леќата, пролетната леќа е малку извлечена, што спречува оштетување на оптиката или примерокот.

 • Универзално осветлување

Микроскопот е опремен со два извори на светлина. Дното осветлување се користи за про транспарентирани обрасци – светлината поминува низ моделот, формирајќи слика. Овој метод може да се користи за следење на микроорганизмите во капка вода или во најдобрите делови од растенија. Надземната светлина ја рефлектира светлината од шаблонот, овозможувајќи ви да забележите нетранспарентни предмети, како што се различни видови хартија, монети и ткаенини. Ако сакате да набудувате транспарентен (про transирен) објект, тогаш мора да користите и горно и долно осветлување. Прилагодливата осветленост ви овозможува да изберете оптимално ниво на светлина за секоја специфична шема.

 • Сигурност и удобност

Микроскопот има сигурно метално тело и затоа може да се користи во училиштата и колеџите за часови по биологија и хемија. Главата е поставена под агол од 45 степени, што обезбедува најудобна позиција за набудување. Монокуларната глава може да ротира 360 степени околу својата оска, што е многу погодно за групна работа – не е потребно да се движи самиот микроскоп, само свртете ја главата на микроскопот.

Осветлувањето работи во режими на наизменична струја и батерија, така што можете да го користите микроскопот на отворено или во стаклена градина.

 • Внимание:

Погледнете ја табелата за технички спецификации за правилен напон во мрежата и никогаш не обидувајте се да поврзете уред од 110 V со излезен приклучок 220 V и обратно без да користите конвертор. Запомнете дека напонот во мрежата во САД и Канада е 110 V и 220-240 V во повеќето европски земји.

 • Експериментen сет

Експерименталниот сет „Левенхук К50“ што доаѓа во пратката ќе биде навистина корисен за оние кои почнуваат да го истражуваат микрокосмосот. Комплетот вклучува глини за употреба за микроскоп, алатки за подготовка на свои примероци, упатство за употреба со корисни информации за дизајнот на микроскопот, препораки за негова употреба и опис на интересни експерименти што можете да ги извршите со овој уред.

 

Микроскоп

 • Леќи: 4x, 10x и 40xs
 • Окуларот: WF16x
 • Предметна табела со клипови
 • Дијафрагма на дискови
 • Контензатор
 • Вграден горниот и долниот LED модул за осветлување
 • Адаптер за наизменична струја
 • 3 батерии со големина АА
 • Сет експерименти Левенхук К50
 • Упатство за употреба и доживотна гаранција

 

Сетот експеримент Левенхук К50 вклучува:

 • Водич „Атрактивен микроскоп. Истражување на микрокосмос
 • Пинцети
 • Фарма за артемија (морски ракчиња или мајмуни)
 • Микротом
 • Шише со квасец
 • Шише со смола
 • Шише со морска сол
 • Шише со морски ракчиња
 • 5 подготвени за употреба примерок
 • 5 чисти слајдови